"ap" meaning in All languages combined

See ap on Wiktionary

Verb [Albanian]

IPA: /aːp/
Etymology: From Proto-Albanian *apa, from Proto-Indo-European *h₁op-eio/e-, from *h₁ep- (“to take”). The verb is suppletive with past dhashë and participle dhënë from Proto-Indo-European *deh₃-. Etymology templates: {{inh|sq|sqj-pro|*apa}} Proto-Albanian *apa, {{der|sq|ine-pro|*h₁op-eio/e-}} Proto-Indo-European *h₁op-eio/e-, {{glossary|suppletive}} suppletive, {{der|sq|ine-pro|*deh₃-}} Proto-Indo-European *deh₃- Head templates: {{head|sq|verb|aorist|dhashë|participle|dhënë|head=}} ap (aorist dhashë, participle dhënë), {{sq-verb|dhashë|dhënë}} ap (aorist dhashë, participle dhënë), {{tlb|sq|Gheg}} (Gheg) Inflection templates: {{sq-conj|dhënë|jap|jep|jep|japim|jepni|japin|jepja|jepje|jepte|jepnim|jepnit|jepnin|dhashë|dhe|dha|dhamë|dhatë|dhanë|jap|japësh|japë|dhënça|dhënç|dhëntë|dhënçim|dhënçi|dhënçin|dhënkam|dhënke|dhënka|dhënkemi|dhënkeni|dhënkan|dhënkësha|dhënkëshe|dhënkësh|dhënkëshim|dhënkëshit|dhënkëshin|jep|jepni}} Forms: dhashë [aorist], dhënë [participle], no-table-tags [table-tags], dhënë [participle], duke dhënë [gerund], për të dhënë [infinitive], jap [first-person, indicative, present, singular], jep [indicative, present, second-person, singular], jep [indicative, present, singular, third-person], japim [first-person, indicative, plural, present], jepni [indicative, plural, present, second-person], japin [indicative, plural, present, third-person], jepja [first-person, imperfect, indicative, singular], jepje [imperfect, indicative, second-person, singular], jepte [imperfect, indicative, singular, third-person], jepnim [first-person, imperfect, indicative, plural], jepnit [imperfect, indicative, plural, second-person], jepnin [imperfect, indicative, plural, third-person], dhashë [aorist, first-person, indicative, singular], dhe [aorist, indicative, second-person, singular], dha [aorist, indicative, singular, third-person], dhamë [aorist, first-person, indicative, plural], dhatë [aorist, indicative, plural, second-person], dhanë [aorist, indicative, plural, third-person], kam dhënë [first-person, indicative, perfect, singular], ke dhënë [indicative, perfect, second-person, singular], ka dhënë [indicative, perfect, singular, third-person], kemi dhënë [first-person, indicative, perfect, plural], keni dhënë [indicative, perfect, plural, second-person], kanë dhënë [indicative, perfect, plural, third-person], kisha dhënë [first-person, indicative, past, perfect, singular], kishe dhënë [indicative, past, perfect, second-person, singular], kishte dhënë [indicative, past, perfect, singular, third-person], kishim dhënë [first-person, indicative, past, perfect, plural], kishit dhënë [indicative, past, perfect, plural, second-person], kishin dhënë [indicative, past, perfect, plural, third-person], pata dhënë [error-unrecognized-form, first-person, indicative, singular], pate dhënë [error-unrecognized-form, indicative, second-person, singular], pati dhënë [error-unrecognized-form, indicative, singular, third-person], patëm dhënë [error-unrecognized-form, first-person, indicative, plural], patët dhënë [error-unrecognized-form, indicative, plural, second-person], patën dhënë [error-unrecognized-form, indicative, plural, third-person], do të jap [first-person, future, indicative, singular], do të japësh [future, indicative, second-person, singular], do të japë [future, indicative, singular, third-person], do të japim [first-person, future, indicative, plural], do të jepni [future, indicative, plural, second-person], do të japin [future, indicative, plural, third-person], do të kem dhënë [first-person, future, indicative, perfect, singular], do të kesh dhënë [future, indicative, perfect, second-person, singular], do të ketë dhënë [future, indicative, perfect, singular, third-person], do të kemi dhënë [first-person, future, indicative, perfect, plural], do të keni dhënë [future, indicative, perfect, plural, second-person], do të kenë dhënë [future, indicative, perfect, plural, third-person], të jap [first-person, present, singular, subjunctive], të japësh [present, second-person, singular, subjunctive], të japë [present, singular, subjunctive, third-person], të japim [first-person, plural, present, subjunctive], të jepni [plural, present, second-person, subjunctive], të japin [plural, present, subjunctive, third-person], të jepja [first-person, imperfect, singular, subjunctive], të jepje [imperfect, second-person, singular, subjunctive], të jepte [imperfect, singular, subjunctive, third-person], të jepnim [first-person, imperfect, plural, subjunctive], të jepnit [imperfect, plural, second-person, subjunctive], të jepnin [imperfect, plural, subjunctive, third-person], të kem dhënë [first-person, perfect, singular, subjunctive], të kesh dhënë [perfect, second-person, singular, subjunctive], të ketë dhënë [perfect, singular, subjunctive, third-person], të kemi dhënë [first-person, perfect, plural, subjunctive], të keni dhënë [perfect, plural, second-person, subjunctive], të kenë dhënë [perfect, plural, subjunctive, third-person], të kisha dhënë [first-person, past, perfect, singular, subjunctive], të kishe dhënë [past, perfect, second-person, singular, subjunctive], të kishte dhënë [past, perfect, singular, subjunctive, third-person], të kishim dhënë [first-person, past, perfect, plural, subjunctive], të kishit dhënë [past, perfect, plural, second-person, subjunctive], të kishin dhënë [past, perfect, plural, subjunctive, third-person], do të jepja [conditional, first-person, imperfect, singular], do të jepje [conditional, imperfect, second-person, singular], do të jepte [conditional, imperfect, singular, third-person], do të jepnim [conditional, first-person, imperfect, plural], do të jepnit [conditional, imperfect, plural, second-person], do të jepnin [conditional, imperfect, plural, third-person], do të kisha dhënë [conditional, first-person, past, perfect, singular], do të kishe dhënë [conditional, past, perfect, second-person, singular], do të kishte dhënë [conditional, past, perfect, singular, third-person], do të kishim dhënë [conditional, first-person, past, perfect, plural], do të kishit dhënë [conditional, past, perfect, plural, second-person], do të kishin dhënë [conditional, past, perfect, plural, third-person], dhënça [first-person, optative, present, singular], dhënç [optative, present, second-person, singular], dhëntë [optative, present, singular, third-person], dhënçim [first-person, optative, plural, present], dhënçi [optative, plural, present, second-person], dhënçin [optative, plural, present, third-person], paça dhënë [first-person, optative, perfect, singular], paç dhënë [optative, perfect, second-person, singular], pastë dhënë [optative, perfect, singular, third-person], paçim dhënë [first-person, optative, perfect, plural], paçit dhënë [optative, perfect, plural, second-person], paçin dhënë [optative, perfect, plural, third-person], dhënkam [admirative, first-person, present, singular], dhënke [admirative, present, second-person, singular], dhënka [admirative, present, singular, third-person], dhënkemi [admirative, first-person, plural, present], dhënkeni [admirative, plural, present, second-person], dhënkan [admirative, plural, present, third-person], dhënkësha [admirative, first-person, imperfect, singular], dhënkëshe [admirative, imperfect, second-person, singular], dhënkësh [admirative, imperfect, singular, third-person], dhënkëshim [admirative, first-person, imperfect, plural], dhënkëshit [admirative, imperfect, plural, second-person], dhënkëshin [admirative, imperfect, plural, third-person], paskam dhënë [admirative, first-person, perfect, singular], paske dhënë [admirative, perfect, second-person, singular], paska dhënë [admirative, perfect, singular, third-person], paskemi dhënë [admirative, first-person, perfect, plural], paskeni dhënë [admirative, perfect, plural, second-person], paskan dhënë [admirative, perfect, plural, third-person], paskësha dhënë [admirative, first-person, past, perfect, singular], paskëshe dhënë [admirative, past, perfect, second-person, singular], paskësh dhënë [admirative, past, perfect, singular, third-person], paskëshim dhënë [admirative, first-person, past, perfect, plural], paskëshit dhënë [admirative, past, perfect, plural, second-person], paskëshin dhënë [admirative, past, perfect, plural, third-person], - [first-person, imperative, present, singular], jep [imperative, present, second-person, singular], - [imperative, present, singular, third-person], - [first-person, imperative, plural, present], jepni [imperative, plural, present, second-person], - [imperative, plural, present, third-person], jap [alternative, Tosk]
  1. to give Tags: Gheg

Noun [Angguruk Yali]

Head templates: {{head|yli|noun}} ap
  1. man

Interjection [Chuukese]

Head templates: {{head|chk|interjection}} ap
  1. alternative spelling of apw (“no”) Tags: alt-of, alternative Alternative form of: apw (extra: no)
    Sense id: en-ap-chk-intj-mTIeQYhH Categories (other): Chuukese entries with incorrect language header, Pages with 16 entries, Pages with entries

Adjective [English]

Etymology: Abbreviation of apothecaries'. Etymology templates: {{abbrev|en|apothecaries'}} Abbreviation of apothecaries' Head templates: {{en-adj|-}} ap (not comparable)
  1. Abbreviation of apothecaries' system. Tags: abbreviation, alt-of, not-comparable Alternative form of: apothecaries' system

Adverb [Finnish]

IPA: /ˈɑːmuˌpæi̯ʋælːæ/, [ˈɑ̝ːmuˌpæi̯ʋælːæ], /ˈɑːˌpeː/, [ˈɑ̝ːˌpe̞ː]
Rhymes: -æiʋælːæ, -eː Head templates: {{head|fi|adverbs|not comparable||||||||f1accel-form=comparative|f2accel-form=comparative|f3accel-form=superlative|f4accel-form=superlative|head=|sort=}} ap (not comparable), {{fi-adv|-}} ap (not comparable)
  1. alternative form of ap. Tags: alt-of, alternative, not-comparable Alternative form of: ap.
    Sense id: en-ap-fi-adv-IC0hKL-1
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Finnish]

IPA: /ˈɑːˌpeː/, [ˈɑ̝ːˌpe̞ː]
Rhymes: -eː Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} ap, {{fi-noun}} ap, {{tlb|fi|informal}} (informal)
  1. abbreviation of aamupäivä (“morning; hours roughly from the beginning of the working hours to the noon”) Tags: abbreviation, alt-of, informal Alternative form of: aamupäivä (extra: morning; hours roughly from the beginning of the working hours to the noon) Synonyms: aamupäivä
    Sense id: en-ap-fi-noun-59UxUUSk Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 37 56 7
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Finnish]

IPA: /ˈɑːˌpeː/, [ˈɑ̝ːˌpe̞ː]
Rhymes: -eː Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} ap, {{fi-noun}} ap
  1. alternative form of AP Tags: alt-of, alternative, informal Alternative form of: AP
    Sense id: en-ap-fi-noun-YB5qteBL
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Adverb [Haitian Creole]

IPA: /ap/
Etymology: From Saint Dominican Creole French après, from French après. Etymology templates: {{inh|ht|ht-sdm|après}} Saint Dominican Creole French après, {{inh|ht|fr|après}} French après Head templates: {{head|ht|adverb}} ap
  1. Indicates the continuous aspect.
    Sense id: en-ap-ht-adv-8PEz6loN Categories (other): Pages with 16 entries, Pages with entries, Haitian Creole entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 16 entries: 11 18 2 48 13 0 0 0 6 2 0 0 0 Disambiguation of Pages with entries: 14 19 1 51 12 0 0 0 3 1 0 0 0 Disambiguation of Haitian Creole entries with incorrect language header: 78 22
  2. Indicates a future tense that is relatively certain to happen.
    Sense id: en-ap-ht-adv-nAOsvzGw

Preposition [Latvian]

Head templates: {{head|lv|preposition}} ap
  1. round, around
    Sense id: en-ap-lv-prep-Sef-1QNc Categories (other): Latvian prepositions Disambiguation of Latvian prepositions: 33 33 33
  2. by, near, about
    Sense id: en-ap-lv-prep-cs6PWUJ0 Categories (other): Latvian prepositions Disambiguation of Latvian prepositions: 33 33 33
  3. about, around
    Sense id: en-ap-lv-prep-IAMa-k9r Categories (other): Latvian prepositions Disambiguation of Latvian prepositions: 33 33 33
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: apkārt, apmēram, aptuveni
Categories (other): Latvian entries with incorrect language header Disambiguation of Latvian entries with incorrect language header: 0 0 0

Noun [Northern Kurdish]

IPA: /ɑːp/
Etymology: Confer Arabic عَمّ (ʕamm), Persian عمو ('amu), Turkish amca, all with the same meaning. Etymology templates: {{cog|ar|عَمّ}} Arabic عَمّ (ʕamm), {{cog|fa|عمو|tr='amu}} Persian عمو ('amu), {{cog|tr|amca}} Turkish amca Head templates: {{kmr-noun|m|ar=ئاپ}} ap m (Arabic spelling ئاپ) Inflection templates: {{kmr-decl-noun|m}} Forms: ئاپ [Arabic], no-table-tags [table-tags], ap [nominative, singular], ap [nominative, plural], apê [construct, singular], apên [construct, plural], apî [oblique, singular], apan [oblique, plural], wî apî [error-unrecognized-form, singular], wan apan [error-unrecognized-form, plural], apo [singular, vocative], apino [plural, vocative], apek [nominative, singular], apin [nominative, plural], apekî [construct, singular], apine [construct, plural], apekî [oblique, singular], apinan [oblique, plural]
  1. paternal uncle (brother of one's father) Tags: masculine Synonyms: mam

Verb [Norwegian Bokmål]

Head templates: {{head|nb|verb form}} ap
  1. imperative of ape Tags: form-of, imperative Form of: ape

Noun [Old Irish]

IPA: /ˈab/
Etymology: Borrowed from Latin abbās, from Ancient Greek ἀββᾶς (abbâs), from Aramaic אבא (’abbā, “father”). Etymology templates: {{bor|sga|la|abbās}} Latin abbās, {{der|sga|grc|ἀββᾶς}} Ancient Greek ἀββᾶς (abbâs), {{der|sga|arc|אבא||father|tr=’abbā}} Aramaic אבא (’abbā, “father”) Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|apad||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|altform=|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} ap m (genitive apad), {{sga-noun|m|apad}} ap m (genitive apad) Inflection templates: {{sga-decl-t&d|t|apid|apad|apth|a|dat_sg2=ap|g=m}}, {{sga-decl-noun|acc_du=apid+L|acc_du2=ap|acc_du3=|acc_du4=|acc_pl=aptha|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=apid+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=t-m|dat_du=apthaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=apthaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=apid+L|dat_sg2=ap|dat_sg3=|gen_du=apad|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=apad+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=apad|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=apid+L|nom_du2=ap|nom_du3=|nom_du4=|nom_pl=apid|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=ap|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=apid+L|voc_du2=ap|voc_du3=|voc_du4=|voc_pl=aptha|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=ap|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation}} Forms: apad [genitive], no-table-tags [table-tags], ap [nominative, singular], apid [dual, nominative], ap [dual, nominative], apid [nominative, plural], ap [singular, vocative], apid [dual, vocative], ap [dual, vocative], aptha [plural, vocative], apid [accusative, singular], apid [accusative, dual], ap [accusative, dual], aptha [accusative, plural], apad [genitive, singular], apad [dual, genitive], apad [genitive, plural], apid [dative, singular], ap [dative, singular], apthaib [dative, dual], apthaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], ap [error-unrecognized-form], pronounced with /h/ in h-prothesis environments [error-unrecognized-form], n-ap [error-unrecognized-form], abb [alternative]
  1. (Christianity) abbot Tags: masculine
    Sense id: en-ap-sga-noun-QIJ12JW6 Categories (other): Christianity, Old Irish entries with incorrect language header, Monasticism Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 82 18 Disambiguation of Monasticism: 81 19 Topics: Christianity
  2. (by extension) leader, lord Tags: broadly, masculine
    Sense id: en-ap-sga-noun-m3~-4SU6
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (other): People Disambiguation of People: 0 0

Root [Pali]

Forms: apa [Pali, name], āp [alternative]
Etymology: Inherited from Sanskrit आप् (āp). Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|pi|sa|आप्|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Sanskrit आप् (āp), {{inh+|pi|sa|आप्}} Inherited from Sanskrit आप् (āp) Head templates: {{head|pi|root|Pali name|apa|or||or||head=}} ap (Pali name apa), {{pi-root|Pali=apa}} ap (Pali name apa)
  1. to attain Tags: morpheme Derived forms (Nouns): pāpana, pāpuṇana Derived forms (Verbs): pappoti, pāpuṇāti

Noun [Proto-Yeniseian]

Forms: ap-Vŋ [plural]
Head templates: {{head|qfa-yen-pro|n|plural <i class="Latn mention" lang="qfa-yen-pro">*ap-Vŋ</i>}} *ap (plural *ap-Vŋ)
  1. (meteorology) heat, hot air Tags: reconstruction Derived forms: -ap (english: to forge) Related terms: Yeniseian entry guidelines § Historical bibliography

Noun [Quiripi]

Head templates: {{head|qyp|noun}} ap
  1. (Unquachog) bread Tags: Unquachog
    Sense id: en-ap-qyp-noun-mFYEwrYC Categories (other): Pages with 16 entries, Pages with entries, Quiripi entries with incorrect language header

Adverb [Saterland Frisian]

IPA: /ap/
Rhymes: -ap Etymology: From Old Frisian op, from Proto-West Germanic [Term?], from Proto-Germanic *upp. Cognates include West Frisian op and German auf. Etymology templates: {{inh|stq|ofs|op}} Old Frisian op, {{inh|stq|gmw-pro}} Proto-West Germanic [Term?], {{inh|stq|gem-pro|*upp}} Proto-Germanic *upp, {{cog|fy|op}} West Frisian op, {{cog|de|auf}} German auf Head templates: {{head|stq|adverb}} ap
  1. up
    Sense id: en-ap-stq-adv-daKIwNaJ

Preposition [Saterland Frisian]

IPA: /ap/ Forms: deerap [adverb, distal, neuter], hierap [adverb, proximal], wierap [adverb, interrogative]
Rhymes: -ap Etymology: From Old Frisian op, from Proto-West Germanic [Term?], from Proto-Germanic *upp. Cognates include West Frisian op and German auf. Etymology templates: {{inh|stq|ofs|op}} Old Frisian op, {{inh|stq|gmw-pro}} Proto-West Germanic [Term?], {{inh|stq|gem-pro|*upp}} Proto-Germanic *upp, {{cog|fy|op}} West Frisian op, {{cog|de|auf}} German auf Head templates: {{head|stq|preposition|neuter or distal adverb|deerap|proximal adverb|hierap|interrogative adverb|wierap}} ap (neuter or distal adverb deerap, proximal adverb hierap, interrogative adverb wierap), {{stq-prep}} ap (neuter or distal adverb deerap, proximal adverb hierap, interrogative adverb wierap)
  1. on
    Sense id: en-ap-stq-prep-uNMehScl
  2. onto
    Sense id: en-ap-stq-prep-pEhTZC5U Categories (other): Saterland Frisian entries with incorrect language header, Saterland Frisian prepositions Disambiguation of Saterland Frisian entries with incorrect language header: 0 0 100 Disambiguation of Saterland Frisian prepositions: 26 26 48

Noun [Veps]

Etymology: From Proto-Finnic *appi. Etymology templates: {{inh|vep|urj-fin-pro|*appi}} Proto-Finnic *appi Head templates: {{head|vep|nouns|cat2=|head=}} ap, {{vep-noun}} ap Inflection templates: {{vep-decl-kivi|ape}} Forms: no-table-tags [table-tags], ap [nominative, singular], aped [nominative, plural], apen [accusative, singular], aped [accusative, plural], apen [genitive, singular], apiden [genitive, plural], aped [partitive, singular], apid [partitive, plural], apen [essive-instructive, singular], apin [essive-instructive, plural], apeks [singular, translative], apikš [plural, translative], apes [inessive, singular], apiš [inessive, plural], apespäi [elative, singular], apišpäi [elative, plural], apehe [illative, singular], apihe [illative, plural], apel [adessive, singular], apil [adessive, plural], apelpäi [ablative, singular], apilpäi [ablative, plural], apele [allative, singular], apile [allative, plural], apeta [abessive, singular], apita [abessive, plural], apenke [comitative, singular], apidenke [comitative, plural], apedme [prolative, singular], apidme [plural, prolative], apenno [approximative, approximative-i, singular], apidenno [approximative, approximative-i, plural], apennoks [approximative, approximative-ii, singular], apidennoks [approximative, approximative-ii, plural], apennopäi [egressive, singular], apidennopäi [egressive, plural], apehesai [singular, terminative, terminative-i], apihesai [plural, terminative, terminative-i], apelesai [singular, terminative, terminative-ii], apilesai [plural, terminative, terminative-ii], apessai [singular, terminative, terminative-iii], - [plural, terminative, terminative-iii], apehepäi [additive, additive-i, singular], apihepäi [additive, additive-i, plural], apelepäi [additive, additive-ii, singular], apilepäi [additive, additive-ii, plural]
  1. father-in-law

Prefix [Welsh]

IPA: /ap/
Rhymes: -ap Etymology: From fab, soft mutation of mab (“son”). Cognate with Breton prefix ab- and more distantly Irish and Scottish Gaelic mac. Etymology templates: {{cog|br|-}} Breton, {{cog|ga,gd|mac}} Irish and Scottish Gaelic mac Head templates: {{head|cy|prefix}} ap
  1. A patronymic indicator; son of. Tags: morpheme
    Sense id: en-ap-cy-prefix-OKar1co4 Categories (other): Pages with 16 entries, Pages with entries, Welsh entries with incorrect language header

Adverb [Yola]

IPA: /ap/, /ʊp/ Forms: up [alternative]
Etymology: From Middle English ap, up, from Old English upp. Etymology templates: {{inh|yol|enm|up|ap, up}} Middle English ap, up, {{inh|yol|ang|upp}} Old English upp Head templates: {{head|yol|adverb}} ap
  1. up Derived forms: apan
    Sense id: en-ap-yol-adv-daKIwNaJ Categories (other): Pages with 16 entries, Pages with entries, Yola entries with incorrect language header

Inflected forms

Alternative forms

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "apothecaries'"
      },
      "expansion": "Abbreviation of apothecaries'",
      "name": "abbrev"
    }
  ],
  "etymology_text": "Abbreviation of apothecaries'.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "ap (not comparable)",
      "name": "en-adj"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "apothecaries' system"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "English terms with collocations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 16 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              2
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              13
            ]
          ],
          "english": "apothecaries’ ounce",
          "tags": [
            "collocation"
          ],
          "text": "ap oz",
          "translation": "apothecaries’ ounce",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Abbreviation of apothecaries' system."
      ],
      "id": "en-ap-en-adj-VkdRKr4t",
      "links": [
        [
          "apothecaries' system",
          "apothecaries' system#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "sqj-pro",
        "3": "*apa"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *apa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁op-eio/e-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁op-eio/e-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "suppletive"
      },
      "expansion": "suppletive",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*deh₃-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *deh₃-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Albanian *apa, from Proto-Indo-European *h₁op-eio/e-, from *h₁ep- (“to take”). The verb is suppletive with past dhashë and participle dhënë from Proto-Indo-European *deh₃-.",
  "forms": [
    {
      "form": "dhashë",
      "tags": [
        "aorist"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënë",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sq-conj/jap",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "duke dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "për të dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "jap",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "jep",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "jep",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "japim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "jepni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "japin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jepja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "jepje",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "jepte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jepnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "jepnit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jepnin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhashë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhamë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dhatë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhanë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kam dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ke dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ka dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kemi dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "keni dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kanë dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kisha dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kishe dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kishte dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kishim dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kishit dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kishin dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "pata dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pate dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pati dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "patëm dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "patët dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "patën dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jap",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të japësh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të japë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të japim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të japin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kem dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kesh dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të ketë dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kemi dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të keni dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kenë dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të jap",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të japësh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të japë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të japim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të japin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepje",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepnit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepnin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kem dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kesh dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të ketë dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kemi dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të keni dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kenë dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kisha dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishe dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishte dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishim dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishit dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishin dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepje",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepnit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepnin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kisha dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishe dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishte dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishim dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishit dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishin dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënça",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënç",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhëntë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënçim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënçi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënçin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paça dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paç dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pastë dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paçim dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "paçit dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paçin dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënke",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkemi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkeni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkësha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkëshe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkësh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkëshim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkëshit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkëshin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskam dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paske dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paska dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskemi dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "paskeni dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskan dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskësha dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshe dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paskësh dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshim dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshit dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshin dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "jep",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "jepni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jap",
      "tags": [
        "alternative",
        "Tosk"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "verb",
        "3": "aorist",
        "4": "dhashë",
        "5": "participle",
        "6": "dhënë",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ap (aorist dhashë, participle dhënë)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "dhashë",
        "2": "dhënë"
      },
      "expansion": "ap (aorist dhashë, participle dhënë)",
      "name": "sq-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "Gheg"
      },
      "expansion": "(Gheg)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dhënë",
        "10": "jepte",
        "11": "jepnim",
        "12": "jepnit",
        "13": "jepnin",
        "14": "dhashë",
        "15": "dhe",
        "16": "dha",
        "17": "dhamë",
        "18": "dhatë",
        "19": "dhanë",
        "2": "jap",
        "20": "jap",
        "21": "japësh",
        "22": "japë",
        "23": "dhënça",
        "24": "dhënç",
        "25": "dhëntë",
        "26": "dhënçim",
        "27": "dhënçi",
        "28": "dhënçin",
        "29": "dhënkam",
        "3": "jep",
        "30": "dhënke",
        "31": "dhënka",
        "32": "dhënkemi",
        "33": "dhënkeni",
        "34": "dhënkan",
        "35": "dhënkësha",
        "36": "dhënkëshe",
        "37": "dhënkësh",
        "38": "dhënkëshim",
        "39": "dhënkëshit",
        "4": "jep",
        "40": "dhënkëshin",
        "41": "jep",
        "42": "jepni",
        "5": "japim",
        "6": "jepni",
        "7": "japin",
        "8": "jepja",
        "9": "jepje"
      },
      "name": "sq-conj"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gheg Albanian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 16 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to give"
      ],
      "id": "en-ap-sq-verb-jKZk8JaJ",
      "links": [
        [
          "give",
          "give"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Gheg"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aːp/"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yli",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Angguruk Yali",
  "lang_code": "yli",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Angguruk Yali entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 16 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "man"
      ],
      "id": "en-ap-yli-noun-SLZ24rEH",
      "links": [
        [
          "man",
          "man"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "chk",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chuukese",
  "lang_code": "chk",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "no",
          "word": "apw"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chuukese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 16 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative spelling of apw (“no”)"
      ],
      "id": "en-ap-chk-intj-mTIeQYhH",
      "links": [
        [
          "apw",
          "apw#Chuukese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "",
        "2": "adverbs",
        "3": "not comparable",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f1accel-form": "comparative",
        "f2accel-form": "comparative",
        "f3accel-form": "superlative",
        "f4accel-form": "superlative",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ap (not comparable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "ap (not comparable)",
      "name": "fi-adv"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ap."
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of ap."
      ],
      "id": "en-ap-fi-adv-IC0hKL-1",
      "links": [
        [
          "ap.",
          "ap.#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑːmuˌpæi̯ʋælːæ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝ːmuˌpæi̯ʋælːæ]"
    },
    {
      "ipa": "/ˈɑːˌpeː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝ːˌpe̞ː]"
    },
    {
      "rhymes": "-æiʋælːæ"
    },
    {
      "rhymes": "-eː"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ap",
      "name": "fi-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "informal"
      },
      "expansion": "(informal)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "morning; hours roughly from the beginning of the working hours to the noon",
          "word": "aamupäivä"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "37 56 7",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              11,
              13
            ],
            [
              15,
              17
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              11,
              18
            ]
          ],
          "english": "I have the morning free.",
          "text": "Minulla on ap vapaana.",
          "translation": "I have the morning free.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "abbreviation of aamupäivä (“morning; hours roughly from the beginning of the working hours to the noon”)"
      ],
      "id": "en-ap-fi-noun-59UxUUSk",
      "links": [
        [
          "aamupäivä",
          "aamupäivä#Finnish"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "aamupäivä"
        }
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "informal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑːˌpeː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝ːˌpe̞ː]"
    },
    {
      "rhymes": "-eː"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ap",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "AP"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of AP"
      ],
      "id": "en-ap-fi-noun-YB5qteBL",
      "links": [
        [
          "AP",
          "AP#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "informal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑːˌpeː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝ːˌpe̞ː]"
    },
    {
      "rhymes": "-eː"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ht",
        "2": "ht-sdm",
        "3": "après"
      },
      "expansion": "Saint Dominican Creole French après",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ht",
        "2": "fr",
        "3": "après"
      },
      "expansion": "French après",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Saint Dominican Creole French après, from French après.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ht",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Haitian Creole",
  "lang_code": "ht",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "11 18 2 48 13 0 0 0 6 2 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 16 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 19 1 51 12 0 0 0 3 1 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "78 22",
          "kind": "other",
          "name": "Haitian Creole entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              1,
              3
            ],
            [
              33,
              35
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              6,
              9
            ],
            [
              60,
              63
            ]
          ],
          "english": "According to Mr. Guaido, these two countries are only defending their business interests in Venezuela.",
          "ref": "2019 March 19, “Rankont ann Itali ant Anvwaye Espesyal Etazini ak Larisi sou Kriz Venezuela a”, in Lavwadlamerik:",
          "text": "Dapre Misey Guaido, 2 peyi sa yo ap defann sèlman enterè biznis yo ak Venezuela.",
          "translation": "According to Mr. Guaido, these two countries are only defending their business interests in Venezuela.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Indicates the continuous aspect."
      ],
      "id": "en-ap-ht-adv-8PEz6loN",
      "links": [
        [
          "continuous",
          "continuous#English"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Indicates a future tense that is relatively certain to happen."
      ],
      "id": "en-ap-ht-adv-nAOsvzGw",
      "links": [
        [
          "future",
          "future#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ap/"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0 0",
      "kind": "other",
      "name": "Latvian entries with incorrect language header",
      "parents": [],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              13,
              15
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              13,
              19
            ]
          ],
          "english": "Children run around the table.",
          "text": "Bērni skrien ap galdu.",
          "translation": "Children run around the table.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "round, around"
      ],
      "id": "en-ap-lv-prep-Sef-1QNc",
      "links": [
        [
          "round",
          "round"
        ],
        [
          "around",
          "around"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "by, near, about"
      ],
      "id": "en-ap-lv-prep-cs6PWUJ0",
      "links": [
        [
          "by",
          "by"
        ],
        [
          "near",
          "near"
        ],
        [
          "about",
          "about"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              12,
              14
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              8,
              14
            ]
          ],
          "english": "He came around five o'clock.",
          "text": "Viņš atnāca ap pieciem.",
          "translation": "He came around five o'clock.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "about, around"
      ],
      "id": "en-ap-lv-prep-IAMa-k9r",
      "links": [
        [
          "about",
          "about"
        ],
        [
          "around",
          "around"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "apkārt"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "apmēram"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "aptuveni"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ar",
        "2": "عَمّ"
      },
      "expansion": "Arabic عَمّ (ʕamm)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fa",
        "2": "عمو",
        "tr": "'amu"
      },
      "expansion": "Persian عمو ('amu)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "amca"
      },
      "expansion": "Turkish amca",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Confer Arabic عَمّ (ʕamm), Persian عمو ('amu), Turkish amca, all with the same meaning.",
  "forms": [
    {
      "form": "ئاپ",
      "tags": [
        "Arabic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "kmr-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apê",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apên",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apî",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "oblique",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "oblique",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "wî apî",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wan apan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "apino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "apek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apekî",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apekî",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "oblique",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apinan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "oblique",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "ar": "ئاپ"
      },
      "expansion": "ap m (Arabic spelling ئاپ)",
      "name": "kmr-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "kmr-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Northern Kurdish",
  "lang_code": "kmr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Kurdish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Kurdish links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Kurdish links with redundant target parameters",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 16 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "kmr",
          "name": "Male family members",
          "orig": "kmr:Male family members",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "paternal uncle (brother of one's father)"
      ],
      "id": "en-ap-kmr-noun-0nRwZZoQ",
      "links": [
        [
          "paternal uncle",
          "paternal uncle"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "mam"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑːp/"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 16 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ape"
        }
      ],
      "glosses": [
        "imperative of ape"
      ],
      "id": "en-ap-nb-verb-F8rQBY4z",
      "links": [
        [
          "ape",
          "ape#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "other",
      "langcode": "sga",
      "name": "People",
      "orig": "sga:People",
      "parents": [],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "ab"
    },
    {
      "lang": "Manx",
      "lang_code": "gv",
      "word": "abb"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "aba"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "la",
        "3": "abbās"
      },
      "expansion": "Latin abbās",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "grc",
        "3": "ἀββᾶς"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἀββᾶς (abbâs)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "arc",
        "3": "אבא",
        "4": "",
        "5": "father",
        "tr": "’abbā"
      },
      "expansion": "Aramaic אבא (’abbā, “father”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin abbās, from Ancient Greek ἀββᾶς (abbâs), from Aramaic אבא (’abbā, “father”).",
  "forms": [
    {
      "form": "apad",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-t&d",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aptha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "aptha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "apad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apthaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "apthaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "pronounced with /h/ in h-prothesis environments",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "n-ap",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "abb",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "apad",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ap m (genitive apad)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "apad"
      },
      "expansion": "ap m (genitive apad)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "apid",
        "3": "apad",
        "4": "apth",
        "5": "a",
        "dat_sg2": "ap",
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-t&d"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "apid+L",
        "acc_du2": "ap",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "aptha",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "apid+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "t-m",
        "dat_du": "apthaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "apthaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "apid+L",
        "dat_sg2": "ap",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "apad",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "apad+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "apad",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "apid+L",
        "nom_du2": "ap",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "apid",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "ap",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "apid+L",
        "voc_du2": "ap",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "aptha",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "ap",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "sga",
          "name": "Christianity",
          "orig": "sga:Christianity",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "82 18",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "81 19",
          "kind": "other",
          "langcode": "sga",
          "name": "Monasticism",
          "orig": "sga:Monasticism",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "abbot"
      ],
      "id": "en-ap-sga-noun-QIJ12JW6",
      "links": [
        [
          "Christianity",
          "Christianity"
        ],
        [
          "abbot",
          "abbot"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Christianity) abbot"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "topics": [
        "Christianity"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              134,
              140
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              189,
              193
            ]
          ],
          "english": "He will sit in the temple as Christ sat; or rebuilding of the temple will be done by him, and he will preach the institutes of the law of the Old Testament, and the Jews will accept him as lord, and he will destroy the law of the New Testament.",
          "text": "Seiss i tempul amal do·n-essid Críst; ꝉ do·géntar aidchumtach tempuil less, et pridchibid smactu rechto fetarlicce, et gébtit Iudei i n-apid, et ɔ·scéra rect núíadnissi.",
          "translation": "He will sit in the temple as Christ sat; or rebuilding of the temple will be done by him, and he will preach the institutes of the law of the Old Testament, and the Jews will accept him as lord, and he will destroy the law of the New Testament.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "leader, lord"
      ],
      "id": "en-ap-sga-noun-m3~-4SU6",
      "links": [
        [
          "leader",
          "leader"
        ],
        [
          "lord",
          "lord"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(by extension) leader, lord"
      ],
      "tags": [
        "broadly",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈab/"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "sa",
        "3": "आप्",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Sanskrit आप् (āp)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "sa",
        "3": "आप्"
      },
      "expansion": "Inherited from Sanskrit आप् (āp)",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Sanskrit आप् (āp).",
  "forms": [
    {
      "form": "apa",
      "tags": [
        "Pali",
        "name"
      ]
    },
    {
      "form": "āp",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "root",
        "3": "Pali name",
        "4": "apa",
        "5": "or",
        "6": "",
        "7": "or",
        "8": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ap (Pali name apa)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "Pali": "apa"
      },
      "expansion": "ap (Pali name apa)",
      "name": "pi-root"
    }
  ],
  "lang": "Pali",
  "lang_code": "pi",
  "pos": "root",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 16 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pali entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pali roots",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "sense": "Verbs",
          "word": "pappoti"
        },
        {
          "sense": "Verbs",
          "word": "pāpuṇāti"
        },
        {
          "sense": "Nouns",
          "word": "pāpana"
        },
        {
          "sense": "Nouns",
          "word": "pāpuṇana"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to attain"
      ],
      "id": "en-ap-pi-root-0CS8w018",
      "links": [
        [
          "attain",
          "attain"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qyp",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Quiripi",
  "lang_code": "qyp",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 16 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Quiripi entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "bread"
      ],
      "id": "en-ap-qyp-noun-mFYEwrYC",
      "links": [
        [
          "bread",
          "bread"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Unquachog) bread"
      ],
      "tags": [
        "Unquachog"
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "ofs",
        "3": "op"
      },
      "expansion": "Old Frisian op",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "gmw-pro"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*upp"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *upp",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fy",
        "2": "op"
      },
      "expansion": "West Frisian op",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "auf"
      },
      "expansion": "German auf",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Frisian op, from Proto-West Germanic [Term?], from Proto-Germanic *upp. Cognates include West Frisian op and German auf.",
  "forms": [
    {
      "form": "deerap",
      "tags": [
        "adverb",
        "distal",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "hierap",
      "tags": [
        "adverb",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "wierap",
      "tags": [
        "adverb",
        "interrogative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "preposition",
        "3": "neuter or distal adverb",
        "4": "deerap",
        "5": "proximal adverb",
        "6": "hierap",
        "7": "interrogative adverb",
        "8": "wierap"
      },
      "expansion": "ap (neuter or distal adverb deerap, proximal adverb hierap, interrogative adverb wierap)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ap (neuter or distal adverb deerap, proximal adverb hierap, interrogative adverb wierap)",
      "name": "stq-prep"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "ap"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Saterland Frisian",
  "lang_code": "stq",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "on"
      ],
      "id": "en-ap-stq-prep-uNMehScl",
      "links": [
        [
          "on",
          "on"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 0 100",
          "kind": "other",
          "name": "Saterland Frisian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "26 26 48",
          "kind": "other",
          "name": "Saterland Frisian prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "onto"
      ],
      "id": "en-ap-stq-prep-pEhTZC5U",
      "links": [
        [
          "onto",
          "onto"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ap/"
    },
    {
      "rhymes": "-ap"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "ofs",
        "3": "op"
      },
      "expansion": "Old Frisian op",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "gmw-pro"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*upp"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *upp",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fy",
        "2": "op"
      },
      "expansion": "West Frisian op",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "auf"
      },
      "expansion": "German auf",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Frisian op, from Proto-West Germanic [Term?], from Proto-Germanic *upp. Cognates include West Frisian op and German auf.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "ap"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Saterland Frisian",
  "lang_code": "stq",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "up"
      ],
      "id": "en-ap-stq-adv-daKIwNaJ",
      "links": [
        [
          "up",
          "up"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ap/"
    },
    {
      "rhymes": "-ap"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*appi"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *appi",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *appi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vep-decl-kivi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aped",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aped",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apiden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aped",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive-instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive-instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apeks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "apikš",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "apes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apiš",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apespäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apišpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apehe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apihe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apelpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apilpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apeta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apenke",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apidenke",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apedme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apidme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "apenno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apidenno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apennoks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apidennoks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apennopäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "egressive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apidennopäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "egressive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apehesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "apihesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "apelesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "apilesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "apessai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "apehepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apihepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apelepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apilepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-ii",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ap",
      "name": "vep-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ape"
      },
      "name": "vep-decl-kivi"
    }
  ],
  "lang": "Veps",
  "lang_code": "vep",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 16 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Veps entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Veps kivi-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "vep",
          "name": "Family",
          "orig": "vep:Family",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father-in-law"
      ],
      "id": "en-ap-vep-noun-BqdGR8X~",
      "links": [
        [
          "father-in-law",
          "father-in-law"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Breton",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga,gd",
        "2": "mac"
      },
      "expansion": "Irish and Scottish Gaelic mac",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From fab, soft mutation of mab (“son”). Cognate with Breton prefix ab- and more distantly Irish and Scottish Gaelic mac.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "prefix"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "prefix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 16 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Welsh entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A patronymic indicator; son of."
      ],
      "id": "en-ap-cy-prefix-OKar1co4",
      "links": [
        [
          "patronymic",
          "patronymic"
        ],
        [
          "son",
          "son"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ap/"
    },
    {
      "rhymes": "-ap"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yol",
        "2": "enm",
        "3": "up",
        "4": "ap, up"
      },
      "expansion": "Middle English ap, up",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yol",
        "2": "ang",
        "3": "upp"
      },
      "expansion": "Old English upp",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle English ap, up, from Old English upp.",
  "forms": [
    {
      "form": "up",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yol",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Yola",
  "lang_code": "yol",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 16 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Yola entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "apan"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              18,
              20
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              17,
              19
            ]
          ],
          "english": "The piper struck up, we danced all in a ring,",
          "ref": "1867, “THE WEDDEEN O BALLYMORE”, in SONGS, ETC. IN THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, number 5, page 96:",
          "text": "A peepeare struck ap; wough dansth aul in a ring;",
          "translation": "The piper struck up, we danced all in a ring,",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "up"
      ],
      "id": "en-ap-yol-adv-daKIwNaJ",
      "links": [
        [
          "up",
          "up#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ap/"
    },
    {
      "ipa": "/ʊp/"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Ket",
              "lang_code": "ket",
              "raw_tags": [
                "reshaped by analogy or addition of morphemes"
              ],
              "roman": "āˑtu",
              "sense": "sweat, sweaty",
              "word": "ату"
            }
          ],
          "lang": "Ket",
          "lang_code": "ket",
          "roman": "āˑ",
          "word": "а"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Yug",
                  "lang_code": "yug",
                  "raw_tags": [
                    "reshaped by analogy or addition of morphemes"
                  ],
                  "roman": "āˑbdɛn",
                  "sense": "sweat",
                  "word": "абден"
                }
              ],
              "lang": "Yug",
              "lang_code": "yug",
              "roman": "āˑp",
              "word": "ап"
            }
          ],
          "lang": "Yug",
          "lang_code": "yug",
          "roman": "âf",
          "word": "âf"
        }
      ],
      "lang": "Ketic",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Kott",
          "lang_code": "zko",
          "raw_tags": [
            "reshaped by analogy or addition of morphemes"
          ],
          "sense": "sweat",
          "word": "apîkŋ"
        }
      ],
      "lang": "Kottic",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Ket",
              "lang_code": "ket",
              "roman": "hʌjlʲ",
              "sense": "thaw in the spring",
              "word": "хъйль"
            }
          ],
          "lang": "Ketic",
          "lang_code": "unknown"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Assan",
              "lang_code": "xss",
              "word": "palá"
            },
            {
              "lang": "Assan",
              "lang_code": "xss",
              "raw_tags": [
                "Pallas"
              ],
              "word": "pfóltu"
            },
            {
              "lang": "Assan",
              "lang_code": "xss",
              "raw_tags": [
                "Klaproth"
              ],
              "word": "paltu"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Kott",
                  "lang_code": "zko",
                  "raw_tags": [
                    "reshaped by analogy or addition of morphemes"
                  ],
                  "sense": "red embers",
                  "word": "palpójaŋ"
                }
              ],
              "lang": "Kott",
              "lang_code": "zko",
              "word": "fal"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Kott",
                  "lang_code": "zko",
                  "raw_tags": [
                    "reshaped by analogy or addition of morphemes"
                  ],
                  "sense": "red embers",
                  "word": "palpójaŋ"
                }
              ],
              "lang": "Kott",
              "lang_code": "zko",
              "word": "pʰal"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Kott",
                  "lang_code": "zko",
                  "raw_tags": [
                    "reshaped by analogy or addition of morphemes"
                  ],
                  "sense": "red embers",
                  "word": "palpójaŋ"
                }
              ],
              "lang": "Kott",
              "lang_code": "zko",
              "raw_tags": [
                "Helimski"
              ],
              "word": "pala"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Kott",
                  "lang_code": "zko",
                  "raw_tags": [
                    "reshaped by analogy or addition of morphemes"
                  ],
                  "sense": "red embers",
                  "word": "palpójaŋ"
                }
              ],
              "lang": "Kott",
              "lang_code": "zko",
              "word": "paltu"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Kott",
                  "lang_code": "zko",
                  "raw_tags": [
                    "reshaped by analogy or addition of morphemes"
                  ],
                  "sense": "red embers",
                  "word": "palpójaŋ"
                }
              ],
              "lang": "Kott",
              "lang_code": "zko",
              "raw_tags": [
                "Klaproth",
                "Müller"
              ],
              "word": "pfoltu"
            }
          ],
          "lang": "Kottic",
          "lang_code": "unknown"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Arin",
              "lang_code": "xrn",
              "raw_tags": [
                "reshaped by analogy or addition of morphemes"
              ],
              "sense": "heat",
              "word": "pentu"
            }
          ],
          "lang": "Arinic",
          "lang_code": "unknown"
        }
      ],
      "lang": "Proto-Yeniseian",
      "lang_code": "qfa-yen-pro",
      "raw_tags": [
        "reshaped by analogy or addition of morphemes",
        "uncertain"
      ],
      "sense": "heat-mud, mushy or runny substance",
      "word": "*ap-ajɬ"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "ap-Vŋ",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qfa-yen-pro",
        "2": "n",
        "3": "plural <i class=\"Latn mention\" lang=\"qfa-yen-pro\">*ap-Vŋ</i>"
      },
      "expansion": "*ap (plural *ap-Vŋ)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Yeniseian",
  "lang_code": "qfa-yen-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Yeniseian/ap",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Yeniseian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "english": "to forge",
          "translation": "to forge",
          "word": "-ap"
        }
      ],
      "glosses": [
        "heat, hot air"
      ],
      "id": "en-ap-qfa-yen-pro-noun-MBwAOQxu",
      "links": [
        [
          "meteorology",
          "meteorology"
        ],
        [
          "heat",
          "heat"
        ],
        [
          "hot air",
          "hot air"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(meteorology) heat, hot air"
      ],
      "related": [
        {
          "word": "Yeniseian entry guidelines § Historical bibliography"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ],
      "topics": [
        "climatology",
        "meteorology",
        "natural-sciences"
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "sqj-pro",
        "3": "*apa"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *apa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁op-eio/e-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁op-eio/e-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "suppletive"
      },
      "expansion": "suppletive",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*deh₃-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *deh₃-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Albanian *apa, from Proto-Indo-European *h₁op-eio/e-, from *h₁ep- (“to take”). The verb is suppletive with past dhashë and participle dhënë from Proto-Indo-European *deh₃-.",
  "forms": [
    {
      "form": "dhashë",
      "tags": [
        "aorist"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënë",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sq-conj/jap",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "duke dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "për të dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "jap",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "jep",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "jep",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "japim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "jepni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "japin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jepja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "jepje",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "jepte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jepnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "jepnit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jepnin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhashë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhamë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dhatë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhanë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kam dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ke dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ka dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kemi dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "keni dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kanë dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kisha dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kishe dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kishte dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kishim dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kishit dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kishin dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "pata dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pate dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pati dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "patëm dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "patët dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "patën dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jap",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të japësh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të japë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të japim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të japin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kem dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kesh dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të ketë dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kemi dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të keni dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kenë dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të jap",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të japësh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të japë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të japim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të japin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepje",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepnit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të jepnin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kem dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kesh dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të ketë dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kemi dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të keni dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kenë dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kisha dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishe dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishte dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishim dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishit dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishin dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepje",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepnit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të jepnin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kisha dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishe dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishte dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishim dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishit dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishin dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënça",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënç",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhëntë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënçim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënçi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënçin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paça dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paç dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pastë dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paçim dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "paçit dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paçin dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënke",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkemi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkeni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkësha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkëshe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkësh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkëshim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkëshit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dhënkëshin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskam dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paske dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paska dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskemi dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "paskeni dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskan dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskësha dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshe dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paskësh dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshim dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshit dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshin dhënë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "jep",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "jepni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jap",
      "tags": [
        "alternative",
        "Tosk"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "verb",
        "3": "aorist",
        "4": "dhashë",
        "5": "participle",
        "6": "dhënë",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ap (aorist dhashë, participle dhënë)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "dhashë",
        "2": "dhënë"
      },
      "expansion": "ap (aorist dhashë, participle dhënë)",
      "name": "sq-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "Gheg"
      },
      "expansion": "(Gheg)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dhënë",
        "10": "jepte",
        "11": "jepnim",
        "12": "jepnit",
        "13": "jepnin",
        "14": "dhashë",
        "15": "dhe",
        "16": "dha",
        "17": "dhamë",
        "18": "dhatë",
        "19": "dhanë",
        "2": "jap",
        "20": "jap",
        "21": "japësh",
        "22": "japë",
        "23": "dhënça",
        "24": "dhënç",
        "25": "dhëntë",
        "26": "dhënçim",
        "27": "dhënçi",
        "28": "dhënçin",
        "29": "dhënkam",
        "3": "jep",
        "30": "dhënke",
        "31": "dhënka",
        "32": "dhënkemi",
        "33": "dhënkeni",
        "34": "dhënkan",
        "35": "dhënkësha",
        "36": "dhënkëshe",
        "37": "dhënkësh",
        "38": "dhënkëshim",
        "39": "dhënkëshit",
        "4": "jep",
        "40": "dhënkëshin",
        "41": "jep",
        "42": "jepni",
        "5": "japim",
        "6": "jepni",
        "7": "japin",
        "8": "jepja",
        "9": "jepje"
      },
      "name": "sq-conj"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Albanian entries with incorrect language header",
        "Albanian lemmas",
        "Albanian suppletive verbs",
        "Albanian terms derived from Proto-Albanian",
        "Albanian terms derived from Proto-Indo-European",
        "Albanian terms inherited from Proto-Albanian",
        "Albanian verbs",
        "Gheg Albanian",
        "Pages with 16 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "to give"
      ],
      "links": [
        [
          "give",
          "give"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Gheg"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aːp/"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yli",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Angguruk Yali",
  "lang_code": "yli",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Angguruk Yali entries with incorrect language header",
        "Angguruk Yali lemmas",
        "Angguruk Yali nouns",
        "Pages with 16 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "man"
      ],
      "links": [
        [
          "man",
          "man"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "chk",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chuukese",
  "lang_code": "chk",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "no",
          "word": "apw"
        }
      ],
      "categories": [
        "Chuukese entries with incorrect language header",
        "Chuukese interjections",
        "Chuukese lemmas",
        "Pages with 16 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "alternative spelling of apw (“no”)"
      ],
      "links": [
        [
          "apw",
          "apw#Chuukese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "apothecaries'"
      },
      "expansion": "Abbreviation of apothecaries'",
      "name": "abbrev"
    }
  ],
  "etymology_text": "Abbreviation of apothecaries'.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "ap (not comparable)",
      "name": "en-adj"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "apothecaries' system"
        }
      ],
      "categories": [
        "English abbreviations",
        "English adjectives",
        "English entries with incorrect language header",
        "English lemmas",
        "English terms with collocations",
        "English uncomparable adjectives",
        "Pages with 16 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              2
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              13
            ]
          ],
          "english": "apothecaries’ ounce",
          "tags": [
            "collocation"
          ],
          "text": "ap oz",
          "translation": "apothecaries’ ounce",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Abbreviation of apothecaries' system."
      ],
      "links": [
        [
          "apothecaries' system",
          "apothecaries' system#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish 5-syllable words",
    "Finnish adverbs",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 16 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Finnish/eː",
    "Rhymes:Finnish/eː/2 syllables",
    "Rhymes:Finnish/æiʋælːæ",
    "Rhymes:Finnish/æiʋælːæ/5 syllables"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "",
        "2": "adverbs",
        "3": "not comparable",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f1accel-form": "comparative",
        "f2accel-form": "comparative",
        "f3accel-form": "superlative",
        "f4accel-form": "superlative",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ap (not comparable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "ap (not comparable)",
      "name": "fi-adv"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ap."
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of ap."
      ],
      "links": [
        [
          "ap.",
          "ap.#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑːmuˌpæi̯ʋælːæ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝ːmuˌpæi̯ʋælːæ]"
    },
    {
      "ipa": "/ˈɑːˌpeː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝ːˌpe̞ː]"
    },
    {
      "rhymes": "-æiʋælːæ"
    },
    {
      "rhymes": "-eː"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish informal terms",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 16 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Finnish/eː",
    "Rhymes:Finnish/eː/2 syllables"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ap",
      "name": "fi-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "informal"
      },
      "expansion": "(informal)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "morning; hours roughly from the beginning of the working hours to the noon",
          "word": "aamupäivä"
        }
      ],
      "categories": [
        "Finnish abbreviations",
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              11,
              13
            ],
            [
              15,
              17
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              11,
              18
            ]
          ],
          "english": "I have the morning free.",
          "text": "Minulla on ap vapaana.",
          "translation": "I have the morning free.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "abbreviation of aamupäivä (“morning; hours roughly from the beginning of the working hours to the noon”)"
      ],
      "links": [
        [
          "aamupäivä",
          "aamupäivä#Finnish"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "aamupäivä"
        }
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "informal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑːˌpeː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝ːˌpe̞ː]"
    },
    {
      "rhymes": "-eː"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 16 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Finnish/eː",
    "Rhymes:Finnish/eː/2 syllables"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ap",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "AP"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of AP"
      ],
      "links": [
        [
          "AP",
          "AP#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "informal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑːˌpeː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝ːˌpe̞ː]"
    },
    {
      "rhymes": "-eː"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "categories": [
    "Haitian Creole adverbs",
    "Haitian Creole entries with incorrect language header",
    "Haitian Creole lemmas",
    "Haitian Creole terms derived from French",
    "Haitian Creole terms derived from Saint Dominican Creole French",
    "Haitian Creole terms inherited from French",
    "Haitian Creole terms inherited from Saint Dominican Creole French",
    "Pages with 16 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ht",
        "2": "ht-sdm",
        "3": "après"
      },
      "expansion": "Saint Dominican Creole French après",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ht",
        "2": "fr",
        "3": "après"
      },
      "expansion": "French après",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Saint Dominican Creole French après, from French après.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ht",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Haitian Creole",
  "lang_code": "ht",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Haitian Creole terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              1,
              3
            ],
            [
              33,
              35
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              6,
              9
            ],
            [
              60,
              63
            ]
          ],
          "english": "According to Mr. Guaido, these two countries are only defending their business interests in Venezuela.",
          "ref": "2019 March 19, “Rankont ann Itali ant Anvwaye Espesyal Etazini ak Larisi sou Kriz Venezuela a”, in Lavwadlamerik:",
          "text": "Dapre Misey Guaido, 2 peyi sa yo ap defann sèlman enterè biznis yo ak Venezuela.",
          "translation": "According to Mr. Guaido, these two countries are only defending their business interests in Venezuela.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Indicates the continuous aspect."
      ],
      "links": [
        [
          "continuous",
          "continuous#English"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Indicates a future tense that is relatively certain to happen."
      ],
      "links": [
        [
          "future",
          "future#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ap/"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "categories": [
    "Latvian entries with incorrect language header",
    "Latvian lemmas",
    "Latvian prepositions",
    "Pages with 16 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              13,
              15
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              13,
              19
            ]
          ],
          "english": "Children run around the table.",
          "text": "Bērni skrien ap galdu.",
          "translation": "Children run around the table.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "round, around"
      ],
      "links": [
        [
          "round",
          "round"
        ],
        [
          "around",
          "around"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "by, near, about"
      ],
      "links": [
        [
          "by",
          "by"
        ],
        [
          "near",
          "near"
        ],
        [
          "about",
          "about"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Latvian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              12,
              14
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              8,
              14
            ]
          ],
          "english": "He came around five o'clock.",
          "text": "Viņš atnāca ap pieciem.",
          "translation": "He came around five o'clock.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "about, around"
      ],
      "links": [
        [
          "about",
          "about"
        ],
        [
          "around",
          "around"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "apkārt"
    },
    {
      "word": "apmēram"
    },
    {
      "word": "aptuveni"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ar",
        "2": "عَمّ"
      },
      "expansion": "Arabic عَمّ (ʕamm)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fa",
        "2": "عمو",
        "tr": "'amu"
      },
      "expansion": "Persian عمو ('amu)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "amca"
      },
      "expansion": "Turkish amca",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Confer Arabic عَمّ (ʕamm), Persian عمو ('amu), Turkish amca, all with the same meaning.",
  "forms": [
    {
      "form": "ئاپ",
      "tags": [
        "Arabic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "kmr-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apê",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apên",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apî",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "oblique",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "oblique",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "wî apî",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wan apan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "apino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "apek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apekî",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apekî",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "oblique",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apinan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "oblique",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "ar": "ئاپ"
      },
      "expansion": "ap m (Arabic spelling ئاپ)",
      "name": "kmr-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "kmr-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Northern Kurdish",
  "lang_code": "kmr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Northern Kurdish 1-syllable words",
        "Northern Kurdish entries with incorrect language header",
        "Northern Kurdish lemmas",
        "Northern Kurdish links with redundant alt parameters",
        "Northern Kurdish links with redundant target parameters",
        "Northern Kurdish masculine nouns",
        "Northern Kurdish nouns",
        "Northern Kurdish terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 16 entries",
        "Pages with entries",
        "kmr:Male family members"
      ],
      "glosses": [
        "paternal uncle (brother of one's father)"
      ],
      "links": [
        [
          "paternal uncle",
          "paternal uncle"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "mam"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑːp/"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
        "Norwegian Bokmål non-lemma forms",
        "Norwegian Bokmål verb forms",
        "Pages with 16 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ape"
        }
      ],
      "glosses": [
        "imperative of ape"
      ],
      "links": [
        [
          "ape",
          "ape#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish t-stem nouns",
    "Old Irish terms borrowed from Latin",
    "Old Irish terms derived from Ancient Greek",
    "Old Irish terms derived from Aramaic",
    "Old Irish terms derived from Latin",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 16 entries",
    "Pages with entries",
    "sga:Monasticism",
    "sga:People"
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "ab"
    },
    {
      "lang": "Manx",
      "lang_code": "gv",
      "word": "abb"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "aba"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "la",
        "3": "abbās"
      },
      "expansion": "Latin abbās",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "grc",
        "3": "ἀββᾶς"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἀββᾶς (abbâs)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "arc",
        "3": "אבא",
        "4": "",
        "5": "father",
        "tr": "’abbā"
      },
      "expansion": "Aramaic אבא (’abbā, “father”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin abbās, from Ancient Greek ἀββᾶς (abbâs), from Aramaic אבא (’abbā, “father”).",
  "forms": [
    {
      "form": "apad",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-t&d",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aptha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "aptha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "apad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apthaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "apthaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "pronounced with /h/ in h-prothesis environments",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "n-ap",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "abb",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "apad",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ap m (genitive apad)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "apad"
      },
      "expansion": "ap m (genitive apad)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "apid",
        "3": "apad",
        "4": "apth",
        "5": "a",
        "dat_sg2": "ap",
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-t&d"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "apid+L",
        "acc_du2": "ap",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "aptha",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "apid+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "t-m",
        "dat_du": "apthaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "apthaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "apid+L",
        "dat_sg2": "ap",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "apad",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "apad+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "apad",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "apid+L",
        "nom_du2": "ap",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "apid",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "ap",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "apid+L",
        "voc_du2": "ap",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "aptha",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "ap",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "sga:Christianity"
      ],
      "glosses": [
        "abbot"
      ],
      "links": [
        [
          "Christianity",
          "Christianity"
        ],
        [
          "abbot",
          "abbot"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Christianity) abbot"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "topics": [
        "Christianity"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              134,
              140
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              189,
              193
            ]
          ],
          "english": "He will sit in the temple as Christ sat; or rebuilding of the temple will be done by him, and he will preach the institutes of the law of the Old Testament, and the Jews will accept him as lord, and he will destroy the law of the New Testament.",
          "text": "Seiss i tempul amal do·n-essid Críst; ꝉ do·géntar aidchumtach tempuil less, et pridchibid smactu rechto fetarlicce, et gébtit Iudei i n-apid, et ɔ·scéra rect núíadnissi.",
          "translation": "He will sit in the temple as Christ sat; or rebuilding of the temple will be done by him, and he will preach the institutes of the law of the Old Testament, and the Jews will accept him as lord, and he will destroy the law of the New Testament.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "leader, lord"
      ],
      "links": [
        [
          "leader",
          "leader"
        ],
        [
          "lord",
          "lord"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(by extension) leader, lord"
      ],
      "tags": [
        "broadly",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈab/"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "derived": [
    {
      "sense": "Verbs",
      "word": "pappoti"
    },
    {
      "sense": "Verbs",
      "word": "pāpuṇāti"
    },
    {
      "sense": "Nouns",
      "word": "pāpana"
    },
    {
      "sense": "Nouns",
      "word": "pāpuṇana"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "sa",
        "3": "आप्",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Sanskrit आप् (āp)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "sa",
        "3": "आप्"
      },
      "expansion": "Inherited from Sanskrit आप् (āp)",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Sanskrit आप् (āp).",
  "forms": [
    {
      "form": "apa",
      "tags": [
        "Pali",
        "name"
      ]
    },
    {
      "form": "āp",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "root",
        "3": "Pali name",
        "4": "apa",
        "5": "or",
        "6": "",
        "7": "or",
        "8": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ap (Pali name apa)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "Pali": "apa"
      },
      "expansion": "ap (Pali name apa)",
      "name": "pi-root"
    }
  ],
  "lang": "Pali",
  "lang_code": "pi",
  "pos": "root",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 16 entries",
        "Pages with entries",
        "Pali entries with incorrect language header",
        "Pali lemmas",
        "Pali roots",
        "Pali terms derived from Sanskrit",
        "Pali terms inherited from Sanskrit"
      ],
      "glosses": [
        "to attain"
      ],
      "links": [
        [
          "attain",
          "attain"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "derived": [
    {
      "english": "to forge",
      "translation": "to forge",
      "word": "-ap"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Ket",
              "lang_code": "ket",
              "raw_tags": [
                "reshaped by analogy or addition of morphemes"
              ],
              "roman": "āˑtu",
              "sense": "sweat, sweaty",
              "word": "ату"
            }
          ],
          "lang": "Ket",
          "lang_code": "ket",
          "roman": "āˑ",
          "word": "а"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Yug",
                  "lang_code": "yug",
                  "raw_tags": [
                    "reshaped by analogy or addition of morphemes"
                  ],
                  "roman": "āˑbdɛn",
                  "sense": "sweat",
                  "word": "абден"
                }
              ],
              "lang": "Yug",
              "lang_code": "yug",
              "roman": "āˑp",
              "word": "ап"
            }
          ],
          "lang": "Yug",
          "lang_code": "yug",
          "roman": "âf",
          "word": "âf"
        }
      ],
      "lang": "Ketic",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Kott",
          "lang_code": "zko",
          "raw_tags": [
            "reshaped by analogy or addition of morphemes"
          ],
          "sense": "sweat",
          "word": "apîkŋ"
        }
      ],
      "lang": "Kottic",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Ket",
              "lang_code": "ket",
              "roman": "hʌjlʲ",
              "sense": "thaw in the spring",
              "word": "хъйль"
            }
          ],
          "lang": "Ketic",
          "lang_code": "unknown"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Assan",
              "lang_code": "xss",
              "word": "palá"
            },
            {
              "lang": "Assan",
              "lang_code": "xss",
              "raw_tags": [
                "Pallas"
              ],
              "word": "pfóltu"
            },
            {
              "lang": "Assan",
              "lang_code": "xss",
              "raw_tags": [
                "Klaproth"
              ],
              "word": "paltu"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Kott",
                  "lang_code": "zko",
                  "raw_tags": [
                    "reshaped by analogy or addition of morphemes"
                  ],
                  "sense": "red embers",
                  "word": "palpójaŋ"
                }
              ],
              "lang": "Kott",
              "lang_code": "zko",
              "word": "fal"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Kott",
                  "lang_code": "zko",
                  "raw_tags": [
                    "reshaped by analogy or addition of morphemes"
                  ],
                  "sense": "red embers",
                  "word": "palpójaŋ"
                }
              ],
              "lang": "Kott",
              "lang_code": "zko",
              "word": "pʰal"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Kott",
                  "lang_code": "zko",
                  "raw_tags": [
                    "reshaped by analogy or addition of morphemes"
                  ],
                  "sense": "red embers",
                  "word": "palpójaŋ"
                }
              ],
              "lang": "Kott",
              "lang_code": "zko",
              "raw_tags": [
                "Helimski"
              ],
              "word": "pala"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Kott",
                  "lang_code": "zko",
                  "raw_tags": [
                    "reshaped by analogy or addition of morphemes"
                  ],
                  "sense": "red embers",
                  "word": "palpójaŋ"
                }
              ],
              "lang": "Kott",
              "lang_code": "zko",
              "word": "paltu"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Kott",
                  "lang_code": "zko",
                  "raw_tags": [
                    "reshaped by analogy or addition of morphemes"
                  ],
                  "sense": "red embers",
                  "word": "palpójaŋ"
                }
              ],
              "lang": "Kott",
              "lang_code": "zko",
              "raw_tags": [
                "Klaproth",
                "Müller"
              ],
              "word": "pfoltu"
            }
          ],
          "lang": "Kottic",
          "lang_code": "unknown"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Arin",
              "lang_code": "xrn",
              "raw_tags": [
                "reshaped by analogy or addition of morphemes"
              ],
              "sense": "heat",
              "word": "pentu"
            }
          ],
          "lang": "Arinic",
          "lang_code": "unknown"
        }
      ],
      "lang": "Proto-Yeniseian",
      "lang_code": "qfa-yen-pro",
      "raw_tags": [
        "reshaped by analogy or addition of morphemes",
        "uncertain"
      ],
      "sense": "heat-mud, mushy or runny substance",
      "word": "*ap-ajɬ"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "ap-Vŋ",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qfa-yen-pro",
        "2": "n",
        "3": "plural <i class=\"Latn mention\" lang=\"qfa-yen-pro\">*ap-Vŋ</i>"
      },
      "expansion": "*ap (plural *ap-Vŋ)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Yeniseian",
  "lang_code": "qfa-yen-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Yeniseian/ap",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "Yeniseian entry guidelines § Historical bibliography"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Proto-Yeniseian entries with incorrect language header",
        "Proto-Yeniseian lemmas",
        "Proto-Yeniseian nouns",
        "qfa-yen-pro:Meteorology"
      ],
      "glosses": [
        "heat, hot air"
      ],
      "links": [
        [
          "meteorology",
          "meteorology"
        ],
        [
          "heat",
          "heat"
        ],
        [
          "hot air",
          "hot air"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(meteorology) heat, hot air"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ],
      "topics": [
        "climatology",
        "meteorology",
        "natural-sciences"
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qyp",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Quiripi",
  "lang_code": "qyp",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 16 entries",
        "Pages with entries",
        "Quiripi entries with incorrect language header",
        "Quiripi lemmas",
        "Quiripi nouns"
      ],
      "glosses": [
        "bread"
      ],
      "links": [
        [
          "bread",
          "bread"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Unquachog) bread"
      ],
      "tags": [
        "Unquachog"
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 16 entries",
    "Pages with entries",
    "Proto-West Germanic term requests",
    "Rhymes:Saterland Frisian/ap",
    "Rhymes:Saterland Frisian/ap/1 syllable",
    "Saterland Frisian adverbs",
    "Saterland Frisian entries with incorrect language header",
    "Saterland Frisian lemmas",
    "Saterland Frisian prepositions",
    "Saterland Frisian terms derived from Old Frisian",
    "Saterland Frisian terms derived from Proto-Germanic",
    "Saterland Frisian terms derived from Proto-West Germanic",
    "Saterland Frisian terms inherited from Old Frisian",
    "Saterland Frisian terms inherited from Proto-Germanic",
    "Saterland Frisian terms inherited from Proto-West Germanic"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "ofs",
        "3": "op"
      },
      "expansion": "Old Frisian op",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "gmw-pro"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*upp"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *upp",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fy",
        "2": "op"
      },
      "expansion": "West Frisian op",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "auf"
      },
      "expansion": "German auf",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Frisian op, from Proto-West Germanic [Term?], from Proto-Germanic *upp. Cognates include West Frisian op and German auf.",
  "forms": [
    {
      "form": "deerap",
      "tags": [
        "adverb",
        "distal",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "hierap",
      "tags": [
        "adverb",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "wierap",
      "tags": [
        "adverb",
        "interrogative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "preposition",
        "3": "neuter or distal adverb",
        "4": "deerap",
        "5": "proximal adverb",
        "6": "hierap",
        "7": "interrogative adverb",
        "8": "wierap"
      },
      "expansion": "ap (neuter or distal adverb deerap, proximal adverb hierap, interrogative adverb wierap)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ap (neuter or distal adverb deerap, proximal adverb hierap, interrogative adverb wierap)",
      "name": "stq-prep"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "ap"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Saterland Frisian",
  "lang_code": "stq",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "on"
      ],
      "links": [
        [
          "on",
          "on"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "onto"
      ],
      "links": [
        [
          "onto",
          "onto"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ap/"
    },
    {
      "rhymes": "-ap"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 16 entries",
    "Pages with entries",
    "Proto-West Germanic term requests",
    "Rhymes:Saterland Frisian/ap",
    "Rhymes:Saterland Frisian/ap/1 syllable",
    "Saterland Frisian adverbs",
    "Saterland Frisian entries with incorrect language header",
    "Saterland Frisian lemmas",
    "Saterland Frisian prepositions",
    "Saterland Frisian terms derived from Old Frisian",
    "Saterland Frisian terms derived from Proto-Germanic",
    "Saterland Frisian terms derived from Proto-West Germanic",
    "Saterland Frisian terms inherited from Old Frisian",
    "Saterland Frisian terms inherited from Proto-Germanic",
    "Saterland Frisian terms inherited from Proto-West Germanic"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "ofs",
        "3": "op"
      },
      "expansion": "Old Frisian op",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "gmw-pro"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*upp"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *upp",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fy",
        "2": "op"
      },
      "expansion": "West Frisian op",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "auf"
      },
      "expansion": "German auf",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Frisian op, from Proto-West Germanic [Term?], from Proto-Germanic *upp. Cognates include West Frisian op and German auf.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "ap"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Saterland Frisian",
  "lang_code": "stq",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "up"
      ],
      "links": [
        [
          "up",
          "up"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ap/"
    },
    {
      "rhymes": "-ap"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*appi"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *appi",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *appi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vep-decl-kivi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ap",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aped",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aped",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apiden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aped",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive-instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive-instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apeks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "apikš",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "apes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apiš",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apespäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apišpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apehe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apihe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apelpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apilpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apeta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apenke",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apidenke",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apedme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apidme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "apenno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apidenno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apennoks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apidennoks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apennopäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "egressive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apidennopäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "egressive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apehesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "apihesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "apelesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "apilesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "apessai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "apehepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apihepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "apelepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "apilepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-ii",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ap",
      "name": "vep-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ape"
      },
      "name": "vep-decl-kivi"
    }
  ],
  "lang": "Veps",
  "lang_code": "vep",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 16 entries",
        "Pages with entries",
        "Veps entries with incorrect language header",
        "Veps kivi-type nominals",
        "Veps lemmas",
        "Veps nouns",
        "Veps terms derived from Proto-Finnic",
        "Veps terms inherited from Proto-Finnic",
        "vep:Family"
      ],
      "glosses": [
        "father-in-law"
      ],
      "links": [
        [
          "father-in-law",
          "father-in-law"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Breton",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga,gd",
        "2": "mac"
      },
      "expansion": "Irish and Scottish Gaelic mac",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From fab, soft mutation of mab (“son”). Cognate with Breton prefix ab- and more distantly Irish and Scottish Gaelic mac.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "prefix"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "prefix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 16 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Welsh/ap",
        "Welsh entries with incorrect language header",
        "Welsh lemmas",
        "Welsh prefixes"
      ],
      "glosses": [
        "A patronymic indicator; son of."
      ],
      "links": [
        [
          "patronymic",
          "patronymic"
        ],
        [
          "son",
          "son"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ap/"
    },
    {
      "rhymes": "-ap"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "apan"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yol",
        "2": "enm",
        "3": "up",
        "4": "ap, up"
      },
      "expansion": "Middle English ap, up",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yol",
        "2": "ang",
        "3": "upp"
      },
      "expansion": "Old English upp",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle English ap, up, from Old English upp.",
  "forms": [
    {
      "form": "up",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yol",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ap",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Yola",
  "lang_code": "yol",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 16 entries",
        "Pages with entries",
        "Yola adverbs",
        "Yola entries with incorrect language header",
        "Yola lemmas",
        "Yola terms derived from Middle English",
        "Yola terms derived from Old English",
        "Yola terms inherited from Middle English",
        "Yola terms inherited from Old English",
        "Yola terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              18,
              20
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              17,
              19
            ]
          ],
          "english": "The piper struck up, we danced all in a ring,",
          "ref": "1867, “THE WEDDEEN O BALLYMORE”, in SONGS, ETC. IN THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, number 5, page 96:",
          "text": "A peepeare struck ap; wough dansth aul in a ring;",
          "translation": "The piper struck up, we danced all in a ring,",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "up"
      ],
      "links": [
        [
          "up",
          "up#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ap/"
    },
    {
      "ipa": "/ʊp/"
    }
  ],
  "word": "ap"
}

Download raw JSONL data for ap meaning in All languages combined (51.1kB)

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'aorist II'",
  "path": [
    "ap"
  ],
  "section": "Albanian",
  "subsection": "verb",
  "title": "ap",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'demonstrative oblique'",
  "path": [
    "ap"
  ],
  "section": "Northern Kurdish",
  "subsection": "noun",
  "title": "ap",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ap/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "ap"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "ap",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "ap"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "ap",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
  "path": [
    "ap"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "ap",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.